Degustacje wołowiny QMP podczas warszawskich Targów Śniadaniowych

Opublikowano we wtorek, 2 czerwca 2015 o godzinie 12:36

Prawdziwi fani wołowiny i kulinariów nie mogą tego przegapić. Każda degustacja to inne pyszne menu. W programie między innymi: mini burgery, gulasze, wołowina typu curry mussaman z ryżem, żeberka BBQ i wiele innych.

Podczas wyjątkowego cooking show Grzegorz Łapanowski wraz ze swoją Grupą Kulinarną prowadzi inspirujące warsztaty na temat wołowiny kulinarnej wysokiej jakości. Pokazuje jak prawidłowo przyrządzić steka z krzyżowej z sosem maślanym z kurkami i szparagami w białym winie, pieczeń z rostbefu z konfiturą cebulową i jabłkami, kebab z mielonej wołowiny z sosem jogurtowym i pieczonymi warzywami, wolno pieczone żeberka wołowe z młodą włoszczyzną oraz kanapkę z mostkiem wołowym pieczarkami i serem dojrzewającym.

Degustacje na Targach Śniadaniowych mają ułatwić jak najszersze dotarcie do wszystkich zainteresowanych zdrową, polską, nieprzetworzoną żywnością wysokiej jakości. Cały event utrzymany jest w luźnym, piknikowym klimacie i stanowi idealną propozycję na rodzinny weekend w mieście. W programie przewidziano drobne nagrody dla dorosłych i dla najmłodszych. Zapraszamy serdecznie całe rodziny!

Grzegorz Łapanowski – Jest ambasadorem certyfikowanej wołowiny QMP. Absolwent nauk politycznych, socjologii i bezpieczeństwa żywności. Od 10 lat w branży gastronomicznej. Doświadczenie zdobywał w USA, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Stypendysta Departamentu Stanu USA.  Popularny kucharz, autor książek kucharskich, ekspert w dziedzinie gastronomii i dziennikarz kulinarny.

  • 25.04.2015 r. Targ Śniadaniowy Żoliborz, Skwer przy al. Wojska Polskiego
  • 10.05.2015 r. Targ Śniadaniowy Moczydło, na tyłach stadionu Olimpia
  • 30.05.2015 r. Targ Śniadaniowy Powiśle, róg ul. Rozbrat i ul. Szarej
  • 21.06.2015 r. Targ Śniadaniowy Mokotów, róg ul. Puławskiej i ul. Woronicza (skwer im. Grupy AK “Granat”)

Galeria